Kako da dobiješ preporuke kad si na samom početku?

Apr 15, 2024

Mnogo svestranih, sposobnih i osoba divnih po prirodi, obično zarađuje manje nego što vrijedi.

Nije sve u novcu, reći će naivan i dobronamjeran čitatelj. Ja ću se složiti i odmah otići da platim pun rezervoar goriva ljubaznošću, dobrim timskim duhom ili kreativnošću.

U mom slučaju, to znači da ću kreativno odlučiti koju karticu ću ljubazno ponuditi da platim račun. Timski duh ću ostaviti u rezervi da nekoga povezem kad zatreba.

Zaozbiljno, kad imam specifične potrebe, neću otići u multibrand outlet ili u supermarket, nego u specijaliziranu prodavnicu.

Prije toga ću vrlo specifično pretražiti online gdje da odem, šta da tražim i kako bi se „to“ što tražim za „to“ moglo zvati. Naravno, nije isključen prvi korak i potreba da nekoga upitam da mi „kao šestogodišnjem djetetu“ objasni šta da kupim ili ko bi mi mogao pomoći. Tražim preporuke i pitam za iskustva.

Svježe istraživanje kaže da preporuka utiče na 20 do 50 posto svih odluka o kupnji.

Isto tako, vrlo rado ću pričati o svojim iskustvima – od putovanja, usluga, ljudi ili grešaka.

Kažu da donosimo, više podsvjesno nego svjesno, oko 35 hiljada odluka svaki dan. Ono što nam uđe u podsvijest prečicom dolazi na mjesto odluke, i naravno da često uzrokuje greške. Zato nam se servira toliko ponuda, sadržaja i savjeta – sve sa adresom na tajna vrata u našu podsvijest. Istraživanja se o tome rade, knjige se pišu i još se čeka ključni odgovor na pitanje kako nam nešto dospijeva u podsvijest.

Malo je lakše pitanje o tome kako nam nešto ostaje u radnoj memoriji. Eksperimenti kažu da lakše pamtimo ono što je jednostavno, specifično i korisno.

Zato mi je teško preporučiti nekoga ko je nevidljivi multitasking praktičar.

Ne znam šta da radim kad mi neko pošalje CV – koliko god da impresivno izgleda.

Nisam sigurne kome, kako i za šta da preporučim divnu osobu kad traži posao.

Ne znam ni kako se ponašati kad mi neko za posao preporuči divnu osobu.

Zato sam u 2023 odlučila pomoći ženama kroz mentorski program „Vidljiva“. Znam da ih ima mnogo koje ne žele biti nametljive, ali su svjesne da ih „nevidljivost“ košta.

Neke je strah šta će reći oni koji ih poznaju.

Neke imaju neprijatno iskustvo sa objavama na društvenim mrežama.

Mnogo ih je koje imaju (više nego) dovoljno posla i ne moraju biti pretjerano vidljive. Klijenti dolaze po preporuci. Znaju da vrijede i da rade kvalitetno. Vjeruju da će njihov rad biti cijenjen.

IPAK…

Najčešće nisu sigurne kako izgledaju te preporuke, ko ih kreira, niti otkud dolaze.

Nije čudo da žene ne vole da se eksponiraju, jer ih vidljivost često košta - bilo da je u pitanju stres, rizik gubitka posla ili čak nasilje.

Društvene mreže i mediji puni su smeća, i često nema koristi od uložene energije i vremena.

Sa druge strane, ako ne pričamo našu priču, ko će je i kako ispričati umjesto nas?

Sva smo odrastale čitajući bajke o princezama koje čekaju da ih neko otkrije. Život nas je naučio da prinčevi ne mogu sve, ili da im treba naša pomoć.

Vjerujem da se naša stidljivost može pretvoriti u vidljivost.

Nismo više princeze koje čekaju da ih neko otkrije. Postale smo kraljice koje znaju za šta i kome žele da budu preporučene. Ne želimo biti glasne, nego želimo da nas čuju i poštuju. Želimo svojom vidljivošću postići efekte za sebe, a ne za šefove algoritama.

O tome pričamo u mom mentorskom programu i na beslatnom predavanju o ekonomiji znanja.

Koga zanima kako će sve to izgledati neka mi se javi. Zajedno smo vidljivije.